منشا بوی بد دهان پیدا شد _ حتما بخوانید

0
20599
Loading...
graphicstock.com

منشا بوی بد دهان چیست؟

عمده ترین علت بوی بد دهان پوسیدگی دندان ها یا لثه هاست. با این حال در بعضی مواقع این بوی بد به تنهایی یک بیماری نیست بلکه علامت بیماری های مختلف مثل بزرگ بودن لوزه، بیماری های سینوس و حلق، آبسه ریه، اختلالات گوارشی، دیابت و… می تواند باشد. برای رفع آن باید علت ایجاد بوی بد دهان را شناسایی کرد. با حذف این عوامل و اصلاح ناهنجاری های موجود و رفع علت، بوی بد نیز از بین می رود. کسانی که دیابت دارند دهان شان بویی شبیه استون دارد. در این حالت بوی بد دهان به وسیله وضعیت های موضعی مثل بهداشت ضعیف دهان و عفونت لثه (ژنژیویت) مزمن به وجود می آید.
مخصوصا در ژنژیویت مزمن اگر همراه با خونریزی از لثه ها باشد باعث بوی زننده و تنفرآور به خصوص هنگام صبح می شود چون اغلب بوهای بد دهان به علت عوامل موضعی است، بنابراین حذف این عوامل و اصلاح ناهنجاری های موجود در دهان اولین قدم درمان است. رعایت بهداشت دهان شامل مسواک زدن دندان ها، لثه، زبان و استفاده از نخ دندان در کاهش بوی بد دهان با منشاء دهانی بسیار موثر است. دانه رازیانه یا دمکرده آن با دارچین می تواند در کاهش بوی بد تاثیرگذار باشد اما این درمان موقتی است و باید علت ریشه یابی شود.
چرا متورم می شوند؟
افرادی که زیاد به بهداشت دهان و دندان های شان توجه نمی کنند باید منتظر عواقب آن هم باشند. متورم و قرمز شدن لثه ها ممکن است ناشی از عدم استفاده صحیح از مسواک و نخ دندان باشد. پس بهتر است از مسواک های برقی که لثه ها را ماساژ می دهند، استفاده کنید. این مسواک ها باعث جریان خون در لثه می شوند. همچنین باید روزانه سه بار مسواک بزنید و بهتر است از خمیر دندان های ضدباکتری استفاده کنید. همچنین سیگار، سابقه بیماری لثه در خانواده، استرس و. . . هم می تواند در بروز چنین مشکلی موثر باشند. همچنین لثه زنان بیشتر از مردان مستعد التهاب است. در دوره قاعدگی، لثه ها معمولا کمی متورم، حساس و پف کرده می شوند. این مشکلات زنان باردار را هم تهدید می کنند. برای کاهش ورم لثه می توانید به صورت موقت از چای بابونه استفاده کنید.

از لثه های تان خون می آید؟!
خونریزی از لثه علت های متفاوتی دارد که باید این خونریزی ها را جدی گرفت. گاهی اوقات به دلیل مسواک زدن نادرست لثه ها دچار خونریزی می‏شوند که تنها راهکار آموزش صحیح مسواک زدن است اما در بعضی اوقات این خونریزی ناشی از بیماری لثه است. بیماری پریودنتال یک عفونت باکتریایی مزمن است که به لثه ها و استخوانی که دندان‏ها را حمایت می کند، آسیب می رساند. این بیماری بیشتربا جمع شدن پلاک باکتریایی روی سطوح دندان ایجاد می شود که اگر درمان نشود ممکن است فرد دندان های خود را از دست بدهد. به همین دلیل توصیه می شود نه تنها سطح دندان ها بلکه فضاهای بین دندان‏ها و زیر خط لثه را تمیز کنیم. در هر حال، اگر خونریزی لثه دارید لازم است با دندانپزشک ملاقات کنید. با شروع فصل توت فرنگی می توانید با کمک ویتامین C موجود در آن لثه های تان را از هر بیماری دور نگه دارید.
لثه باید چه رنگی باشد؟
لثه ها به دلیل اینکه زیر لب ها قرار می گیرند کمتر مورد توجه هستند در صورتی که باید هرچند وقت یک بار جلوی آینه بایستیم و لثه های مان را نگاه کنیم. اگر رنگ لثه ها صورتی و شکل ظاهری‏شان مانند پوست پرتقال فرورفتگی های کوچک داشته باشد، می توان به شما تبریک گفت زیرا لثه های سالمی دارید. نکته دیگری که باید توجه داشته باشید شیار لثه است. این شیار بین لثه و دندان قرار گرفته و عمقی حداکثر حدود دو تا سه میلی متر دارد.
لثه های سفید نشانه چیست؟
با دیدن لثه های سفید رنگ اولین حدسی که می توان زد این است که شما کم خونی دارید. اگر نتیجه آزمایش، کم خونی شما را تایید کند نیاز به انجام کار خاصی نیست، فقط کافی است زیر نظر متخصص با مصرف مکمل های لازم کم خونی خود را درمان کنید. با درمان کم خونی رنگ لثه های شما از رنگ سفید به صورتی تغییر می کند، البته به شرط آنکه مشکل دیگری لثه های شما را تهدید نکند.

Loading...

جواب دهید

نظر دهید
نام خود را وارد کنید