چرا در هواپیما گوشی همراه را خاموش می کنیم؟

0
1318
Loading...
graphicstock.com

هواپیما شروع به حرکت می کند و هنوز به ابتدای باند پرواز نرسیده است. سرمیهماندار دعا می خواند و برای خدمه و مسافران آرزوی پرواز ایمن و آرام می کند.
او از مسافران می خواهد که گوشی همراه و دیگر وسایل دیجیتالی خود را خاموش کنند. من خیلی سریع به دوست خود پیامک می دهم که هواپیما تا دقایقی دیگر پرواز می کند و گوشی را خاموش می کنم. تا به حال از خودتان پرسیده اید که دقیقا چرا در هواپیما باید گوشی همراه خود را خاموش کنیم؟
گوشی همراه یا دیگر وسایل دیجیتالی چه تاثیری روی ایمنی پرواز دارند؟ آیا حتما باید گوشی را خاموش کرد یا وقتی آن را بر روی حالت پرواز (Flight Mode) می گذاریم کفایت می کند؟ «کتیا موسکوویچ» گزارش می دهد.

 

 چرا در هواپیما گوشی همراه را خاموش می کنیم؟

واقعیت این است که همیشه این قدر حرف گوش کن نبوده ام. در حقیقت باید اعتراف کنم که چند بار اصلا فراموش کردم گوشی را خاموش کنم.
چند بار دیگر، فقط آن را روی حالت پرواز گذاشتم، چرا که می خواستم با استفاده از GPS گوشی، سرعت و ارتفاع هواپیما را اندازه بگیرم و البته کمی از منظره ی بیرون پنجره عکاسی کنم.
ولی ظاهرا که من در حرف گوش نکردن ها تنها نیستم. پژوهشی جدید نشان می دهد که تقریبا از هر ۱۰ مسافر آمریکایی، ۴ نفر از آن ها گجت های خود را در طول پرواز خاموش نمی کنند
یک مورد مشهور آن، «الک بالدوین» (Alec Baldwin) بازیگر مشهور است که به دلیل خودداری از خاموش کردن گوشی به خاطر انجام بازی آنلاین با دوستانش، از هواپیمای عازم لس آنجلس به نیویورک اخراج شد. پس از آن بر روی توییتر خود حسابی از خجالت خدمه ی پرواز درآمد
مقررات سفت و سخت
طبق مقررات جهانی، استفاده از گجت های دیجیتالی در ارتفاع کمتر از ۳ هزارمتر، حتی بر روی حالت پرواز ممنوع است. بالاتر از این ارتفاع، می توان از دستگاه هایی مثل لپ تاپ، پخش کننده ی موسیقی و تبلت استفاده کرد. ولی گوشی همراه همچنان باید خاموش بماند.
این قوانین به هر صورت مهم هستند و ما باید برای جلوگیری از مخاطرات احتمالی تداخل امواج دستگاه ها با سامانه های الکترونیکی حساس هواپیما آن ها را رعایت کنیم. ولی پایه ی علمی این قوانین چیست؟ اگر از آن ها تخطی کنیم چه اتفاقی می افتد؟

ترس از اختلال، از آن جا ناشی می شود که گجت ها با استفاده از امواج رادیویی به اینترنت و شبکه ی موبایل وصل می شوند.
برای توضیح نظری این مخاطرات، پروفسوری از «دانشگاه بیلفلد» (Bielefeld) آلمان به نام «پیتر لادکین» (Peter Ladkin) که در زمینه ی شبکه های رایانه ای و سامانه های توزیع شده کار می کند از قیاس جالب نگه داشتن شعله ی جوشکاری در مقابل لوله های انتقال حرارت مجتمع مسکونی استفاده می کند.
سامانه ی گرمایش مرکزی مجتمع های مسکونی، تنظیم دما را با استفاده از داده هایی که دماسنج ها در قسمت های مختلف لوله های انتقال حرارت جمع آوری می کنند انجام می دهد.
بنابراین وقتی شعله ی جوش کاری قسمتی از لوله را گرم می کند، باعث می شود که دماسنج ها عدد بیشتری را نشان دهند و در نتیجه سامانه ی مرکزی بر اساس اطلاعات دماسنج ها تغییرات جدیدی ایجاد می کند.
رابطه ی گوشی های همراه با تجهیزات الکترونیکی هواپیما، می تواند دقیقا مثل رابطه ی شعله ی جوشکاری با لوله های حرارتی مجتمع مسکونی و دماسنج های آن باشد.
هواپیما دارای صدها سامانه ی الکترونیکی پرواز است که با نام «اویونیک» (Avionics) شناخته می شوند و برای ناوبری هواپیما، ارتباط با ایستگاه های زمینی و کمک به پرواز به کار می روند.
بعضی از آن ها حسگرهایی هستند که اطلاعات را برای انتقال به دستگاه های کابین خلبان ثبت می کنند. این مشکل فقط در رابطه با گوشی های همراه نیست و دستگاه هایی مثل تبلت، کتاب خوان، لپ تاپ و کنسول های بازی دستی هم امواج رادیویی تابش می کنند.
اگر فرکانس امواج رادیویی آن ها نزدیک به فرکانس سامانه ی اویونیک هواپیما باشد، می تواند سیگنال های هواپیما را دچار اختلال جدی کند. این اختلال، سامانه هایی مثل رادار، سیستم های ارتباطی و فناوری پیشگیری از تصادم را دچار اشتباه می کند یا از کار می اندازد.
به خصوص اگر سیگنال های چند گجت با یکدیگر تشدید شود یا بر اثر خرابی گجت، امواج رادیویی قوی تری تابش شود، احتمال بوجود آمدن خطر بیشتر هم می شود. نکته ی جالب این جاست که تا به حال در هیچ کدام از حوادث هوایی، روشن بودن گوشی همراه مسافران علت حادثه ذکر نشده است.
در واقع اگر هم بوده است، به دلیل اینکه جعبه سیاه هواپیما نمی تواند مشخص کند که سامانه ای به دلیل اختلال الکترومغناطیسی با گجت یکی از مسافران از کار افتاده، متوجه آن نشده ایم.

Loading...

هرچند که تا به حال روشن بودن گوشی همراه مسافران به عنوان دلیل هیچ سانحه ای ذکر نشده، ولی شواهدی وجود دارد که نشان می دهد خطر روشن بودن گجت ها را باید جدی گرفت. در ژانویه ی سال ۲۰۱۳ گزارشی از ۵۰ مسئله ی امنیتی پرواز که می توانند بر اثر گجت های دیجیتالی همراه ایجاد شوند منتشر شد.
این گزارش از مرکز داده های سامانه ی اطلاعات امنیت هوایی آمریکا تهیه شده بود. این مجموعه، از گزارش هایی که خدمه ی پرواز ارسال می کنند جمع آوری شده است. در یکی از گزارش ها این طور آمده است:«کاپیتان گفت که سامانه ی قطب نما در هنگام اوج گیری اولیه دچار اختلال شده است.
وقی از مسافران خواسته شد که همه ی دستگاه های دیجیتالی همراه خود را خاموش کنند، سامانه ی قطب نما به حالت عادی خود برگشت.»
در تحلیلی که سال ۲۰۰۶ بر روی مرکز داده ی این گزارش ها انجام شد، مشخص شد که ۱۲۵ گزارش در رابطه ی اختلال با گجت های الکترونیکی وجود دارد و ۷۷ مورد از آن ها «کاملا مرتبط» هستند. مثلا یکبار در ابزار ناوبری اختلالی پیش آمد که منجر به انحراف ۳۰ درجه ای از مسیر اصلی شد.
وقتی که از یک مسافر خواسته شد پخش کننده ی DVD همراهش را خاموش کند، اختلال برطرف شد. جالب است که وقتی او دوباره دستگاه خود را روشن کرد، اختلال بازگشت.
به طور کلی گزارش های زیادی از خدمه ی پرواز وجود دارد که وقتی از مسافران خواسته می شود دستگاه های الکترونیکی خود را خاموش و روشن کنند، عقربه های سامانه ی ناوبری تغییر می کند.
در یکی از گزارش های، «انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی» (IATA ۷۵) حادثه بین سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۹ که به عقیده ی خلبانان، بالقوه با اختلال ایجاد شده توسط گوشی های همراه و دیگر وسایل الکترونیکی در ارتباط بودند بررسی شد.
یک راه حل خوب
در دنیای پررقابت شرکت های حمل و نقل هوایی، ایرلاین هایی مثل «ویرجین آتلانتیک» (Virgin Atlantic) و «دلتا ایرلاینز» (Delta Airlines) سامانه هایی را تبلیغ می کنند که با استفاده از آن ها می توان حتی در هنگام پرواز نیز از دستگاه های دیجیتالی استفاده کرد.
یکی از آن ها سامانه ی «تماس هنگام پرواز» مثل «آن ایر» (On Air) و «ایروموبایل» (AeroMobile) است که از ایستگاه های موبایل (BTS) کوچک داخل هواپیما به نام «پیکوسل» (Picocells) استفاده می کند و باعث می شود که گوشی های همراه با انرژی خیلی کمتری امواج خود را تابش کنند.
این دستگاه امواج ارسالی را پردازش می کند و به ماهواره می فرستد تا از آن جا برای ایستگاه های زمینی معمولی ارسال شوند. بنابراین با استفاده از این ایستگاه های BTS داخل هواپیما، امکان برقراری تماس تلفنی هنگام پرواز برای مسافران مهیا می شود.
«کوین راجرز» (Kevin Rogers) مدیر عامل شرکت ایروموبایل این فناوری را چنین توصیف می کند:«این فناوری درست مثل سرویس رومینگی (Roaming) است که وقتی به یک کشور خارجی می روید استفاده می کنید، با این تفاوت که در آن کشور خارجی به ارتباط ماهواره ای احتیاج ندارید.» بعضی از ایرلاین ها در هنگام سفارش هواپیما فناوری ایروموبایل را به صورت پیشفرض بر روی هواپیمای خود سفارش می دهند.
این سامانه وقتی که هواپیما در ارتفاع مناسب است به شما اجازه ی مکالمه با گوشی همراه را می دهد. ولی همچنان موقع نشست و برخاست هواپیما نمی توانید از گوشی همراه استفاده کنید.
آقای راجرز فکر می کند که این هم زمانی تغییر می کند و می توان در هنگام نشست و برخاست هواپیما هم از گوشی همراه استفاده کرد. با این حال اکنون خیلی سخت است بتوان ثابت کرد که در این هنگام هیچ خطری ایجاد نمی شود و بنابراین ایرلاین ها با این موضوع خیلی محافظه کارانه برخورد می کنند.

بسیاری از مقام های هوانوردی همچنان برای استفاده از فناوری ایستگاه موبایل داخل هواپیما قانع نشده اند. برای مثال، سرویس مکالمه ی موبایلی داخل هواپیما هنوز در آمریکا اجازه ی استفاده ندارد.
«ریچارد تیلور» (Richard Taylor) سخنگوی سازمان هوانوردی کشوری انگلستان اعتقاد دارد این که بتوانیم شاهد استفاده ی گسترده ی دستگاه های موبایل در هواپیما باشیم نیاز به گذشت زمان دارد. با این حال همچنان تا آینده ای نه چندان نزدیک نمی توان در نشست و برخاست هواپیما از این دستگاه ها استفاده کرد.
او ادامه می دهد:«وقتی کسانی مثل ما متقاعد می شوند که هواپیما حتی با وجود استفاده از دستگاه های دیجیتالی می تواند به صورت ایمن به کار خود ادامه دهد و اینکه سیگنال های تابش شده از داخلی کابین در هر فرکانسی باشند می توانند بدون آسیب زدن به سامانه های هواپیما جذب شوند، قوانین می توانند خیلی آهسته ایجاد شوند.
با این حال این به تولید کنندگان و ایرلاین ها هم بستگی دارد تا مطمئن باشند که هواپیمای آن ها کاملا ایمن کار می کند.
به هر صورت آن روز از راه می رسد. البته ثابت کردن اینکه فناوری های جدید باعث می شوند که خطر اختلال وجود نداشته باشد مشکل است، بنابراین همچنان در بسیاری از ایرلاین ها وقتی از ما خواسته می شود گوشی خود را خاموش کنیم، باید این کار را بکنیم.
به هر صورت خود ما در آن هواپیما هستیم اصلا دوست نداریم که برای آن مشکلی پیش بیاید

Loading...

جواب دهید

نظر دهید
نام خود را وارد کنید